Vlastnit nemovitost není možnost, ale nutnost. Myslete na důchod

Ochrana majetku a rodiny

Často od svých klientů dostávám otázku, jestli se vyplatí bydlení v nájmu, nebo spíše koupě bydlení na hypotéku.

Bydlení v nájmu znamená volnost a možnost kdykoliv měnit rozhodnutí. Hypotéka vytváří závazky a upevní vás na jedno místo. Co to ale znamená finančně? Pojďme se podívat na čísla.


Spousta hypoték se kvůli nižší anuitní splátce dělá na 30 let do věku 70 let. Při 3milionové hypotéce je tak splátka cca 12 000 Kč. Tedy 5 let splátek probíhá v důchodu. V roce 2019 muži průměrně v důchodu brali 14 807 a ženy 12 292 Kč měsíčně. Průměrný pár v důchodu má tedy na život 27 099 Kč měsíčně. Na zbylé výdaje průměrným důchodcům zbývá 14 099 Kč měsíčně. Když vezmete v potaz fond oprav, inkaso, peníze na jídlo a ostatní běžnou spotřebu, na zážitky už vám moc nezůstane. Když to ustojíte, v 70 letech odpadne výdaj na splátku. Když začnete hypotéku řešit před svými 35 lety svého věku, nemusíte se moc omezovat. Když navíc začnete včas investovat a tvořit si rezervu na „stará kolena“, k žádnému omezování se ani nepřiblížíte.

No a co se stane, když zůstanete v nájmu? Dle serveru realitymix.cz byla v prosinci 2019 průměrná výše nájmu 12 389 Kč měsíčně. Závazek v podstatě velmi podobný našemu vzorovému příkladu se splátkou hypotéky. Ovšem s tím rozdílem, že závazek placení nájmu v důchodu neskončí.

Část obyvatel žije v nájmech (včetně lidí v produktivním věku). Někteří z nich uvažují obezřetně (např. mladé páry si zkouší bydlet spolu a až poté si pořizují vlastní bydlení). Mnozí ale využívají nájmu zbytečně. Mají třeba aktuálně nízké nájemné (které ovšem nemusí zůstat nízké navždy) nebo se domnívají, že na hypotéku nedosáhnou. Často se mýlí.

Všichni jednou budeme důchodci a v tu dobu se také ukáže, jak úspěšní jsme dokázali pracovat se svými penězi. Nenechte ten výsledek náhodě. Poraďte se s profesionálem.

Sdílejte příspěvek:

Další články