Finanční krize a emoce

  Vzhledem k četnějším dotazům od klientů na téma „trhy cenných papírů a Trump“ jsem se rozhodl, že raději připomenu pár důležitých bodů pro investování.

        Ekonomické krize tu byly, jsou a ještě budou. Některé probíhají decentněji, jiné dramaticky. Aktuálně se potýkáme spíše s druhým typem. Musíme si uvědomit, že poklesy či růsty cen na akciovém trhu (jež je dynamičtější) způsobují sami investoři a jejich očekávání. V médiích se objeví informace a investoři odhadují, co se bude dít. Podle toho více prodávají či nabízejí. Pokud poptávka převyšuje nabídku, pak akcie rostou. V opačném případě klesají. Investor preferující výnos bude mít pravděpodobně větší složku v akciích, které nejen nabízí vyšší výnos, ale také jsou citlivější na vývoj trhu.

          Prezident Trump vyvolává svými rozhodnutími na trhu obavy a strach z budoucnosti, zvýšené inflace aj. Dnes už nejen novináři, ale také influenceři, tvůrci podcastů se snaží vysvětlit jeho chování. Bohužel jediný, kdo zná jeho záměry je samotný prezident a možná jeho blízké okolí. Drobní investoři začínají panikařit a velcí investoři mohou využít situace. Mnoho investorů začalo ve větší míře prodávat zejména americké akcie, čímž nabídka převyšuje poptávku a klesá rapidně cena. Jestli už jsme byli svědky cenového dna či nikoliv nelze říci. Křišťálová koule je stále nedostatkovým zbožím.

  Jsme lidé a tedy emocionální stvoření. Na druhou stranu emoce do obchodů nepatří. Nicméně racionalita v době ekonomických krizí začíná ustupovat. Výše uvádím nevhodné chování řekněme investorů „amatérů“, kteří nevydrží propad a prodejem realizují ztrátu. Chvíli se utěšují, jak dobře zachránili své peníze, ale opak je pravdou. Pokud má investor nakoupeny fondy, má zainvestováno často ve stovkách společností. Takže aby takový počet krachnul najednou, je velmi nepravděpodobné.

          Nakupovat v takových období jednorázově je spíš pro otrlé. Nicméně při pravidelných nákupech investoři kupují ve slevách a mnohdy zapomínají na pozitivní emoce spojené se slevami, jelikož se zaměřují na stávající stav, ačkoliv již při tvorbě portfolia cílíme na budoucnost.

          Podívejme se trochu na historii. V tomto století máme za sebou již 2 velké ekonomické krize. První z roku 2008 , druhá skončila de facto nedávno. V důsledku ekonomické krize americký index S&P 500 klesl pod 50% své hodnoty před krizí. Za 7 let již byl opět na svém předešlém maximu. Další krize během Covidu došlo k poklesu téměř o 20%, do půl roku byl zpět nad maximem. Poté začala válka na Ukrajině, proběhly sankce vůči Rusku, tzn. velké změny obratů ve firmách, stahování se z ruského trhu. Válka dál probíhá, lidé tam umírají a trh cenných papírů se stal i vůči této probíhající smutné události imunní, vzpamatoval se a překonal svá maxima. Nyní se stal jedním z nejmocnějších lidí prezident Trump, který teprve nedávno nastoupil do úřadu s určitým plánem. Na začátku nástupu kdokoliv ve funkci začne implementovat své nápady a málo lidí ví, co vše se bude realizovat. Po čase si okolí zvykne na jeho fungování a vše se srovná. Jedná se o události, které v dlouhodobějším horizontu nemají tak zásadní vliv, jaký jim v dané době

přisuzujeme.

Jednorázový vklad

Z grafu na pravidelné vklady vidíme, že i přes ekonomické krize dochází k růstu celkového portfolia. Rád bych zde připomněl, jak se chová dlouhodobý investor a proč. Takový investor kupuje pravidelně či drží pozice zejména v dlouhodobém horizontu. Držme se tedy následných pravidel a vše bude v pořádku.

          1) Neinvestovat podle chování politiků

          2) Největší zisky se tvoří v dobách propadů

          3) Zapomenout na trefování cenového stropu či dna

          4) Držet se plánu, který jsme společně vytvořili

Sdílejte příspěvek:

Další články